Oldalak

2014. január 31., péntek

Valamerre



mintha tépkednének
testemből húst
bántalak
életemben
csendben
a csendben
            *
tüzeken égünk át
vétkek enyésznek
bújunk vélt megtisztuláshoz
behunyt szemmel ....
árny vetül mégis
és tüske kövül
          *
pedig
szerelem vagy
ringatlak
ölelésnek
derűnek
szívdobogásnak
a közelség
marad...
                  *
árgus szemekkel villog
gyanakvón vizsgál
cvikkeres hideg csillogás
                  *
körbejár a lelkem
pásztázza a teret
mint az óramutató
                 *
már nem számolok
talajközelre szorultan
megyek
valamerre

2014. január 24., péntek

Szipogó

Fénykép: Szipogó

mintha a csend is ordítana
és kint az este mázsás sötéttel
lepné a sétányon a bokrokat
fölöset lép a szív s egy pillanatra
csillagok hullnak szürke sziporkák
a hamu-havon
nyomtalan léptek vágnak át
a tér kétfelé hull
semmire néz a késéles rés is...
vakvágány szúr a lombtalanságba
a szemgödrökben homok csikorog

mintha a csend is ordítana
és kint az este mázsás sötéttel
lepné a sétányon a bokrokat
fölöset lép a szív s egy pillanatra
csillagok hullnak szürke sziporkák
a hamu-havon
nyomtalan léptek vágnak át
a tér kétfelé hull
semmire néz a késéles rés is...
vakvágány szúr a lombtalanságba
a szemgödrökben homok csikorog

2014. január 8., szerda

Hull



forró pelyhekkel borítasz
vonaglok
csókjaid alatt
a való nyalábba kötöz
magányra lobbansz
hamvadó hó alól
............................
messze valahol
tovább havaz

Hiányzol



a reggel jön
sötét sövénysorok között
az éj elcsobog
legallyazott jegenyék merednek
fel imitt-amott
a csend ropog
levetkőzik hunyt szemekkel
bent a szerelem
árnyak játszanak már
hol az előbb még te és
a mosolyod...
a reggel jön
krákogva vár kicsit
s görnyedten tovacsoszog

2014. január 3., péntek

mintha már…



telefonkönyvem holt címeiben
grafikonná piros-vonalaz a kétely
- bujkáló hold a felhők között -
szavak leírt vagy kimondott nyomvonalán
Everest és Tonga közé becikcakkozva
gyanúper-kimutatássá tesznek
az arcvonások hieroglifái...
gondosan figyelő tekintetekbe
körvonalakban vésődöm, immár
elhanyagolható az mi elhull-vész a közön
valamiféle Rosette-kód rejt el s majdan
megfejteni vélten felemelkedem
aztán érdektelen mozdulattal elsüllyesztve
kartoték leszek...
szél támad
a dűne átrajzolódik
látszik homokszemekből kirakva
egy ideig még aztán végképp
üvegtorzóvá olvad a  rejtjel kulcsa:
szeretlek



Vagyok



egy pont
észlelésen messze kívülre esve
valahol máshol
valamely kvázi dimenzióban
bizonyíthatatlan
ami még meghatározó
és -határozható...
szürke-hályogos ablakszem
rezzenetlen benne
- nem látni innent és túlt -
talán csak
míg bizonyossá nem válik
a léttelenségem

akkor hangtalan a csukódás
és muris valahol
hogy meg se születtem

Kiúttalan



visszhangtalan a folyosó
ugrásra kész nyikordulással lapulnak benne
visszafojtottan lihegő ajtók
halántékomnak feszül a figyelés
ahogy lassan lépteimre vált a csend
s visszaindulnak fölöttem
hátamba kerülő piszkos plafonneonok
választottam
a félelem araszol velem
s mint ammóniák-szag a málló salétromba
húsomba beleég a remegés
csontig-pattanásig
osonok - talán észrevétlenül - tovább
ájazódó homályban a fal tövében
egyedül
fülelő ajtószárnyak közén
körém dermed a sehová
benyel
fuldoklásra szoruló torok

Abszurd királykisasszony




ribancok állnak strázsát fejemnél
szép arcom vonásaira tekergőznek látod
nagy faruk ringja be a teret most is
ma is és holnap és holnapután is örökké és
"Mindörökké ámen!"-t modern kurtizánok kikent-
kifent szája kéjeleg fölém
ahogy itt fekszem a sáros
mindvégig-igazságban
sokszor
dús búzák csíráznak szívmezőimen
néha remélem megérem
az aratás szent fémeit felragyogni sarlós szemedben
aztán mégis rimák nyúzott emlei lógnak át a képen
újra és újra
ahogy vonulnak mint
násztáncra húzó darvak
végenincs évszaktalanságban
szemednek taván
lelked önmagát visszfénylő tükrében
csáb-mataharik kelnek ki mosolyomból
- ribiket-nevető-királykisasszony vagyok
abszurd mesében -
1

Pillanat



Pirkadat jön
aztán a reggel és tovább mind-
mind egy világnyi magányt görget
süt süt a lépteken
céltalanul lehull minden megkezdett mozdulatban
a gyűrött ágy hidegében...
múlnak múlandók megállítatlan
beborít egyszer s felold
a legutolsó napszentület..
1

PERONON



percek múlnak órák
betonná köt a sehová a sehogy
napokból kikelnek hosszú évek
kérdezed mit akarsz
s hogy mit akarok
még mindig s még hosszan
gerincre feszít
göcsörtté kötöz meg a rög
az ég íve vasízű piszkos szájpecek
mélybe szakadnak léptek
örömök
állunk és vonattalan peronok
rohannak velünk a falakon
villogva váltanak sosemlesz
rendjüket veszített
menetrendszerek

Látlelet

némaság körül a székek
üresen mind
mintha csak
konzílium végét követő pillanat lenne
az ítélet mögött az ajtó
épp-csak hogy becsukódott
egyedül vagyok..
az asztal fölött ahol fekszem
még ott foszlik a legyintés
vállrándító beletörődés
a lap hidegében
csak székek némasága
ölel
1

Anna még alszik



ma reggel is
először a hajadon játszó fény
a kicsiny ablakon beszökött sugár birizgált
néztelek csodálattal hogy mennyi nyugalom
mennyi szépség ömlik el alvó arcodon
és igéző öntudatlan
gyönyörű tánc nyugszik ujjaidban
nézlek és talán én is nyugszom még kicsit
gondolom én
de úrrá lenni már nem tudok
erek dúdoló remegésén
tudom
az ébredés trillázó madár lesz itt
csodaszép tollú énekes madár
amikor szemed rám nyitod
ujjaidból a tánc kikél
elönt egészen
és végiglejt vágyódó testünkön
a dallamod

Körbe, körbe, karikába...

Körbe, körbe, karikába
fut fut a kis ló
száját zabla bántja s a kötélvég
karóhoz köti a létét
de fut
maroknyi széna várja valamikor
este tán
ha eleget futott már
amikor hátáról a rajkók elfogynak végre
s befagy a vurstli fölött füstölgő
gépzene-zaj
körbe-körbe-karikába
kondorít és patadobbanásokba csomagol
minden mozdulatot
a lezuhanó szürkület...

2014. január 2., csütörtök

HOGY NE ÉREZD

Fénykép: HOGY NE ÉREZD

hogy ne érezd amint
tarkódba liheg a megfeszült idő
csak azért is!
lépsz ráérősen
még ide meg oda is bemosolyogsz
szinte csak sejtik sejtjeid sejtjeik
a kerítések mögül párálló köszönés ölel
bújj-patak-kukucska derűd
és intesz a képlékeny csillogásban
mindenkinek



hogy ne érezd amint
tarkódba liheg a megfeszült idő
csak azért is!
lépsz ráérősen
még ide meg oda is bemosolyogsz
szinte csak sejtik sejtjeid sejtjeik
a kerítések mögül párálló köszönés ölel
bújj-patak-kukucska derűd
és intesz a képlékeny csillogásban
mindenkinek

Hittem,

 hogy az újévi jókívánság megfogan: ha jó egészséget, örömet, boldogságot kívánsz újévköszöntésként valakinek, az valami módon meghallgatásra talál, beteljesedik. Hittem. Amíg a hallatán meg nem kérdezték tőlem: mondd, te ittál ma valamit? 
Bensőmben most is hiszem. De nem mondom ki többé hangosan.

Tudomány

Az óvodások műsora, Szüreti bál 2013

ÉNEK EGY MADÁRRÓL

 


    kétezer-négy december hatodikán

 Testvér, testvérkém, megtért, no, ládd,
szavam, a riadt, didergő madár,
a távol, a messze: csalóka, kába,
de a szív, a szárny szivárvány-vitorla
ha tüskekivert a borzas ég,
s csőrre szajzik a  jég cikája.

Testvér, testvérkém, úgy csüggtél
hussanó ívén, oltár a röptető tenyér,
vesszők sarjadtak tuskók revéből,
titkolt mezőkről buktak a fényre,
lombosodott, dübörgött a szív:
ide, most ide térj, tikkadt érkező!

…Csak percre, napra, csak évtizedre
csángáltunk el, testvér, tébláb csapáson,
csak fészkek melegét fáztuk el vállvonítva,
álltunk csalóka holdkaréj-komponán,
s unt szavak temploma: hámló salétrom
omolt, szakadt lesunyt magunkra.

Testvér, testvérkém, már imánk is
halódva verdeső madár,
sikoltva hull bele, ég el a Nap szívében,
nézzük vak, zúzmarás közönnyel,
hogy ocsmány hernyóként hájazó pernye
keni szét vonagló árnyát az égen.

Derzsi Pál, Székelykeresztúr, 2004.

nélküled





amolyan semmilyen  ez a reggel is
léptek koppannak újra az ablak alatt
a megszokott karistolással nyit a szomszéd
kulcscsomó zörög leejti valaki hangosan csörömpöl
a lépcsőház beissza a mormolt káromkodást
csend lesz majd köhécselve másik indul
újra és újra zoppan a bejárati ajtó

a csendben itt bent megállok kicsit
megsimogatom babusgatva a hirtelen
tenyerem alá bújó szívdobogást
távolok hajolnak szét előttem
vörös égaljak
szelek hordozta szófoszlányok
mozdulatok sehová sem tartozón

ez a reggel is
-utak ösvények kusza kiáltások bokrai-
amolyan semmilyen
nélküled 


Székelyudvarhely, 2012. március 27.

Alkony-ébredés

 






az este jön
vesztett csatából rabolva térő
rongyosan osonó éhes hadúr
holtjai hallgató földjén át
hazaér
a semmiben szimatol körbe éhe
tépőre rándult tenyér
egy rémült szív körött
már csak
tüskéktől kéklő bozót lobog
a csend fölött


Székelyudvarhely, 2012. március 24.