Oldalak

2014. január 3., péntek

Pillanat



Pirkadat jön
aztán a reggel és tovább mind-
mind egy világnyi magányt görget
süt süt a lépteken
céltalanul lehull minden megkezdett mozdulatban
a gyűrött ágy hidegében...
múlnak múlandók megállítatlan
beborít egyszer s felold
a legutolsó napszentület..
1

PERONON



percek múlnak órák
betonná köt a sehová a sehogy
napokból kikelnek hosszú évek
kérdezed mit akarsz
s hogy mit akarok
még mindig s még hosszan
gerincre feszít
göcsörtté kötöz meg a rög
az ég íve vasízű piszkos szájpecek
mélybe szakadnak léptek
örömök
állunk és vonattalan peronok
rohannak velünk a falakon
villogva váltanak sosemlesz
rendjüket veszített
menetrendszerek

Látlelet

némaság körül a székek
üresen mind
mintha csak
konzílium végét követő pillanat lenne
az ítélet mögött az ajtó
épp-csak hogy becsukódott
egyedül vagyok..
az asztal fölött ahol fekszem
még ott foszlik a legyintés
vállrándító beletörődés
a lap hidegében
csak székek némasága
ölel
1

Anna még alszik



ma reggel is
először a hajadon játszó fény
a kicsiny ablakon beszökött sugár birizgált
néztelek csodálattal hogy mennyi nyugalom
mennyi szépség ömlik el alvó arcodon
és igéző öntudatlan
gyönyörű tánc nyugszik ujjaidban
nézlek és talán én is nyugszom még kicsit
gondolom én
de úrrá lenni már nem tudok
erek dúdoló remegésén
tudom
az ébredés trillázó madár lesz itt
csodaszép tollú énekes madár
amikor szemed rám nyitod
ujjaidból a tánc kikél
elönt egészen
és végiglejt vágyódó testünkön
a dallamod

Körbe, körbe, karikába...

Körbe, körbe, karikába
fut fut a kis ló
száját zabla bántja s a kötélvég
karóhoz köti a létét
de fut
maroknyi széna várja valamikor
este tán
ha eleget futott már
amikor hátáról a rajkók elfogynak végre
s befagy a vurstli fölött füstölgő
gépzene-zaj
körbe-körbe-karikába
kondorít és patadobbanásokba csomagol
minden mozdulatot
a lezuhanó szürkület...

2014. január 2., csütörtök

HOGY NE ÉREZD

Fénykép: HOGY NE ÉREZD

hogy ne érezd amint
tarkódba liheg a megfeszült idő
csak azért is!
lépsz ráérősen
még ide meg oda is bemosolyogsz
szinte csak sejtik sejtjeid sejtjeik
a kerítések mögül párálló köszönés ölel
bújj-patak-kukucska derűd
és intesz a képlékeny csillogásban
mindenkinek



hogy ne érezd amint
tarkódba liheg a megfeszült idő
csak azért is!
lépsz ráérősen
még ide meg oda is bemosolyogsz
szinte csak sejtik sejtjeid sejtjeik
a kerítések mögül párálló köszönés ölel
bújj-patak-kukucska derűd
és intesz a képlékeny csillogásban
mindenkinek

Hittem,

 hogy az újévi jókívánság megfogan: ha jó egészséget, örömet, boldogságot kívánsz újévköszöntésként valakinek, az valami módon meghallgatásra talál, beteljesedik. Hittem. Amíg a hallatán meg nem kérdezték tőlem: mondd, te ittál ma valamit? 
Bensőmben most is hiszem. De nem mondom ki többé hangosan.

Tudomány

Az óvodások műsora, Szüreti bál 2013

ÉNEK EGY MADÁRRÓL

 


    kétezer-négy december hatodikán

 Testvér, testvérkém, megtért, no, ládd,
szavam, a riadt, didergő madár,
a távol, a messze: csalóka, kába,
de a szív, a szárny szivárvány-vitorla
ha tüskekivert a borzas ég,
s csőrre szajzik a  jég cikája.

Testvér, testvérkém, úgy csüggtél
hussanó ívén, oltár a röptető tenyér,
vesszők sarjadtak tuskók revéből,
titkolt mezőkről buktak a fényre,
lombosodott, dübörgött a szív:
ide, most ide térj, tikkadt érkező!

…Csak percre, napra, csak évtizedre
csángáltunk el, testvér, tébláb csapáson,
csak fészkek melegét fáztuk el vállvonítva,
álltunk csalóka holdkaréj-komponán,
s unt szavak temploma: hámló salétrom
omolt, szakadt lesunyt magunkra.

Testvér, testvérkém, már imánk is
halódva verdeső madár,
sikoltva hull bele, ég el a Nap szívében,
nézzük vak, zúzmarás közönnyel,
hogy ocsmány hernyóként hájazó pernye
keni szét vonagló árnyát az égen.

Derzsi Pál, Székelykeresztúr, 2004.

nélküled





amolyan semmilyen  ez a reggel is
léptek koppannak újra az ablak alatt
a megszokott karistolással nyit a szomszéd
kulcscsomó zörög leejti valaki hangosan csörömpöl
a lépcsőház beissza a mormolt káromkodást
csend lesz majd köhécselve másik indul
újra és újra zoppan a bejárati ajtó

a csendben itt bent megállok kicsit
megsimogatom babusgatva a hirtelen
tenyerem alá bújó szívdobogást
távolok hajolnak szét előttem
vörös égaljak
szelek hordozta szófoszlányok
mozdulatok sehová sem tartozón

ez a reggel is
-utak ösvények kusza kiáltások bokrai-
amolyan semmilyen
nélküled 


Székelyudvarhely, 2012. március 27.

Alkony-ébredés

 






az este jön
vesztett csatából rabolva térő
rongyosan osonó éhes hadúr
holtjai hallgató földjén át
hazaér
a semmiben szimatol körbe éhe
tépőre rándult tenyér
egy rémült szív körött
már csak
tüskéktől kéklő bozót lobog
a csend fölött


Székelyudvarhely, 2012. március 24.

 







már nem a kimondott s a leírt

mi tőlem hozzád bekopog
egyedül a némult pillanat...
reá vetkőztük le a mozdulatot is
és dobtunk sutba nyálas szavakat
ahogy a perjék gyökér-magasában egyenesen
egymásra nézünk  csak ketten
a kerteletlen egyszerűségben

lehet valóban csak mondani s
írni is ennyire s ennyit akartunk mindig
nappalokban egymásnak pirinyó reményt
s apró álmokat a röpke éjben
ránk szögelt rikító sablonok helyett
Székelyudvarhely, 2012. március 16.

 



álmomban ér,  belém vág
- szemhéjon billog a számok íve –
kipattan,

életlen csorba kés szakítja rá
a szívdobogást a csendre,
a szem tágulón nyílik hozzá

a mindent elborító éjszakához,
ágy szélén  kuporgóhoz..
 riadt lélek fél bennem,
hirtelen nem tudom,  ki s mi vagyok
...végtelen szóközzé határtalanodva

kuszán lépdel velem a létem,
s  nem enged el, nem enged meg-
nyugodni, pihenni menni  végre,
kételyeim paticsfalai közé ültet,
 megtapos, beledöndülök

a felziháló ébredésbe…




Székelyudvarhely, 2012. március 14.

 



a felhők bumfordi gyapja kisimul amikor ölbe kaplak
 
tojáshéj-vékony az egyensúly de van azért és persze
a kezem fogod  egészen rám  bízva magad s viszlek
konok kérdéseid dacára beleforgatlak a nappalaimba
nem gondolkozom mint ahogy soha nem tettem
ha dűlőre kellett vinnem valamit s lehetetlenné
nyomorítottak tótágast ugrasztó oldatlan gordionok
arcodra látok semmi rajta mi rosszallás vád harag
a remegésed lehetne szerelem vágy reszketése is
de a szemed nem hazudik nincs benne hajnal hűse
nincs tavaszujjongás nincs nyarak eljövendő kékje
vonásaidban árnyak félelem-vetése szökken szárba
kéred s leteszlek megállni a földön egyedül akarsz
szembenézni a halállal keményen de a kezed
nem fogy el kezemből mégis csak állsz a babonázó
alkonyatban egyedül egészen…





Székelyudvarhely, 2012. március 11.

 





fáradt mosoly és mozdulat voltál
 
tegnap a Nap kezén futtatott
óvott százezer mérföldnyire kigyújtott
lobogó lángjában s el nem égetett
megáldott földjein vizein vezetett végig
mondtad erőid érezted aztán csak
gurgula-zsivaj ugatás keveredett
a jóleső bágyadtságban s hullámaiba
belezizzenő szempillák hasítékain
nevet sem kapott virágok szirmaival
a világ még közbenevetett...
...a diófán felfeslett egy rügy
- a tegnap hozzáértél vágyat suttogtál
a viaszos duzzadásba -
ma kibomlott levelekkel vár a kert
hogy tavaszt táncoljon neked



Székelyudvarhely, 2012. március 11.

 





...beleébredtem a csendbe
- szinte kiáltott szinte döfött -
néztem szét falak meredtek
mindenütt szembe
mozdulataim lesték a mész-
pattogzások lesunyt pillái alól
neszük hallottam-hallom most is
elnyomják a kint mocorgását
a rügyekben gyökerekben morajló
élet hangjait felisszák a vakolat
alatt sunyin porladozó téglák
a szérűskertben tán éppen engem
álmodnak az asztagok
rólam a kévéket akkurátusan
körberakó gyerekről szenderegnek épp
s körém párnázzák vissza
izzadt nyaraimat
kalangyák tövén pihegő déli órát
a várakozást korsót himbáló érkezésemre
a tarló fölött...

(maga az élet kacag a tegnapból
feléje fordulok zsámolyommal
s a nyelvtani részt vesézve
tán sosem-volt nőkről mondok
példamondatokat)

...a reggel nógat, életre indulásra
lépteim ma is kikopogni  útjaimra
a rám lenéző magasságban 

Székelyudvarhely, 2012. március 9.

 




virágaimat szél zilálta szét
 
csokrot kötöttem pedig
távolok dallamából
vágyakozásból
rétek felett szálló páraködből
hol lépteid megőrzi a fű
szívszorongásból
érted...
fuvallat jött rám szakadt
kapkodtam a szétrepülő szirmok után
aztán útfélre ültem
megsimogattál
s fölém rajzoltad gyönyörű
kék madarad



Székelyudvarhely, 2012. március 8.

 


Visz hullámain a dal,

és nem a zene van a szobában:
a dallamban már a szoba ring
tova veled...
Táncolj, Kicsim,
nevess!
Szeretlek




Székelyudvarhely, 2012. március 7.

 



a járda fölött úgy hunyorognak rám a kirakatok
mintha kezedet fogva a tükörképünk átlátszatlanná
olvasztaná az üvegüket s mintha kikoptatná a selymet
bamba bábuikon a nevetésed...
pedig hiányzol annyira visszhangtalanok a koppanások
a járdalapokon s te a messzi verőfénybe szőtted magad
- fénysebességgel feszül felvetőszáladdá gondolatom -
lépkedem ebben a másik tavaszban tócsák vizében
merítem meg hiányodtól kiszikkadt délutánom
s felrezzenve kiáltok utat magamnak
egy rám hörkenő tülkölésben...




Székelyudvarhely, 2012. március 5.